Priebeh a zhodnotenie konferencie TOP 2024
V dňoch od 28. do 30. októbra 2024 sa na pôde Technickej univerzity vo Zvolene konal už 28. ročník medzinárodnej konferencie nesúcej názov „Technika ochrany prostredia – TOP 2024“. Hlavnými organizátormi podujatia boli Technická univerzita vo Zvolene a Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorá je zakladateľom tohto podujatia. Ku spoluorganizátorom podujatia patrili: ZSVTS, ZAP, UNIVNET, Drevársky kongres, CVTI a SASI. Významná bola aj spolupráca s mediálnymi partnermi: Waste Forum, Proenergy, Energyhub, MAGAZÍN, Quark, Veda na dosah, Jornal of Mechanical Engineering a Acta Facultatis Xylologiae.
Na konferencii sa stretli vedci a odborníci z oblasti ochrany prostredia, ako aj priemyselné podniky, aby sa zapojili do diskusií o problémoch inovácií v strojárstve, v komplexe les – drevo – ekológia – environment a odpadovom hospodárstve. Účastníci prezentovali svoje inovatívne produkty, technológie, materiály a služby, diskutovali o stratégiách, problémoch a svojich skúsenostiach v oblasti legislatívy EU/SR a manažmentu v odpadovom hospodárstve, obehovom hospodárstve a analýzy životného cyklu (LCA).
Na konferencii participovalo 75 účastníkov zo Slovenskej, Českej republiky, Poľska a Maďarska. Odznelo celkovo 38 prednášok, z toho 4 prezentácie vo forme posterov. Prvý deň konferencie sa niesol v duchu sekcie plenárnych prednášok, kde sme získali nové informácie z legislatívy obehového hospodárstva, obehovej ekonomiky produktov, či akú uhlíkovú stopu zanechávajú automobily v Európe. Súčasťou programu bola tiež prehliadka výskumných objektov a infraštruktúry Technickej univerzity vo Zvolene. Druhý deň konferencie boli na programe dve sekcie prednášok, a to „Zhodnocovanie odpadov z automobilového priemyslu“ a „Zhodnocovane odpadov z biomasy“. Program daného dňa sa ukončil galavečerom, kde prebehlo ocenenie víťazov súťaže “TOP 2024“. Organizátori si pre účastníkov pripravili aj kultúrny program v podobe vystúpenia folklórneho súboru Poľana.
Ceny TOP 2024 sa odovzdávali v troch kategóriách:
Kategória: Progresívna idea
Ceny odovzdával doc. Ing. Miloš Matúš, PhD., prezident SASI (Slovenská asociácia strojných inžinierov
1. miesto
D.Sc. Andrzej Antczak, Assoc. Prof. (SGGW Waršava, Poľsko): Štúdia terpénového profilu pomocou techniky GC-MS v dreve borovice lesnej (Pinus sylvestris L.) z rôznych lokalít v Poľsku a Slovinsku
2. miesto
Ing. Anna Darabošová (TU Zvolen): Nové drevo-plastové kompozity: Mechanické vlastnosti
3. miesto
Ing. Viliam Čačko, PhD. (STU Bratislava): Analytické stanovenie povrchovej úpravy nástroja na recykláciu skla